Zadzwoń 606-470-490

Techniki linowe w usługach i budownictwie

Czym są techniki linowe?

Alpinizm to przede wszystkim pasja, której oddają się osoby lubiące przypływ adrenaliny i zmagania z trudnymi warunkami . To hobby, które wymaga specyficznych umiejętności – niezbędnych do pokonywania stromych, często niedostępnych ścian szczytów górskich. W praktyce podczas wspinaczki stosuje się specjalne techniki poruszania się, wykorzystując zarówno bardzo wytrzymałe liny, jak i profesjonalne oprzyrządowanie. Techniki linowe stosowane w takich sytuacjach są podstawą, by można było prawidłowo wykonać węzły, przemieszczać się po linie w górę lub w dół  – zależnie od potrzeb i sytuacji.

Ale dziś alpinizm to coś więcej niż wyjątkowe hobby i pasja. Osoby posiadające umiejętności i predyspozycje do wspinaczki wysokogórskiej wykorzystują je również w celach praktycznych, jako jedną z technik wykonywania prac na wysokościach. Jaka jest różnica między pracą a przyjemnością? Podczas prac na wysokościach lina staje się nie tylko narzędziem do przemieszczania się, ale również wiszącym rusztowaniem, które zastępuje standardowe konstrukcje tego typu.

Zastosowanie i zalety technik linowych w usługach

Najważniejszym atutem technik alpinistycznych jest to, że pozwalają dotrzeć do miejsc, do których nie dosięga rusztowanie ani inny sprzęt wysokościowy. Biorąc pod uwagę fakt, że nowoczesne budynki są coraz wyższe, nawet banalne umycie okien stwarza często poważny problem. Ustawianie rusztowań do trzydziestego piętra byłoby niesamowicie kosztowne, nawet zakładając, że jego zbudowania nie ograniczałyby możliwości techniczne. Prace tego typu można jednak wykonać szybko i bez inwestowania dużych środków, sięgając właśnie po techniki alpinistyczne.

Techniki linowe to nie tylko łatwy dostęp do „problematycznych” miejsc. Ich wykorzystanie pozwala też obniżyć koszt wykonanej usługi oraz skrócić czas jej realizacji. Oszczędzamy go, ponieważ nie ma konieczności budowania rusztowań ani montowania różnorodnych zabezpieczeń. Zastosowanie technik alpinistycznych jest szerokie. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach – począwszy od montowania reklam i prac porządkowych na dachach po mycie okien, elewacji, malowanie czy ocieplanie wysokich budynków.